09.12.2015

ETERA tera - teadmata ajalugu

ETERA tunnuslause on „E-terast tärkab mõte“ – terast kasvab tarkusepuu, areneb tarkus ja teadus. Iga kahe nädala tagant tutvustame uut tera meie e-teadusraamatukogust ETERA, mis peaks meie lugejaid innustama avastama seni tundmatut. Tera on üks trükis, kujutis või kollektsioon, mida soovime oma raamatukogu kogudest esile tõsta.

 Esimeseks ETERA teraks ei ole aga üks konkreetne teos, vaid asjaolu, et teadlaste juures on veel väga palju tahke, mida ei teata või ei ole üksikasjalikult uuritud. TLÜ Akadeemilise Raamatukogu direktor Andres Kollist näitlikustab seda asjaolu järgnevalt:

 

Baer kirjutas 1864. aastal oma doktoritöö 50. aastapäeva tähistamisega seoses autobiograafia (vt. ETERA-st). Autobiograafia lõpus on peatükk “Seesmine elu” ja seal selline lõik: “Mul on samuti alles jäänud mõned luulekatsetused, sealhulgas eestikeelse eepose algus. See oli kirjutatud heksameetrites, mis selles keeles hõlpsasti kokku kõlavad.” Tuleb välja, et Baer hakkas kirjutama eestikeelset eepost.

 

USA luurespetsialist Rob Johnston on kirjutanud raamatu “USA luurekogukonna analüütiline kultuur: Etnograafiline uuring” (vt. ETERA-st). Selle raamatu “kaanepoiss” on pronksi valatud Baer Tartu Toomemäelt. Loodusteadlaste panus luure arengusse on Rob Johnstoni käsitluses nende võimes märgata seoseid ja luua süsteeme. Selgub, et Baeri käsitletakse ka tänapäeval analüütilise luure ühe alusepanijana.

 

Pikemalt saab Baerist lugeda Andres Kollisti artiklis "Karl Ernst von Baer: imetaja muna, eesti keelne eepos, Vene analüütiline luure" (pdf).

Karl Ernst von BaerKarl Ernst von Baer


Vaata täpsemalt:

http://www.tlulib.ee/index.php/et/component/k2/item/313-etera-tera

Tagasi uudistesse